Osnovna škola "Gračani" Zagreb

LOGO ŠKOLE

UPISI U NAŠU ŠKOLU

Za sve upite vezane za upis djece molimo da se obratite Stručnoj službi na brojeve telefona:

01/4662-916

UDŽBENICI I DOM

Zabavi se i uči

Osmaši

Treba li vratiti zaključivanje ocjena na polugodištu?

ERASMUS+ PROJEKTI

Elektroničko nasilje

Međuvršnjačko nasilje

Mobilnost učenika i učitelja u Ljubljanu
Autor: Ivana Zelić, 15. 4. 2019.

Učenici 7. B  razreda Osnovne škole Gračani boravili su u Ljubljani od 7. do 11. travnja 2019. u okviru Erasmus + projekta The Green Micro:bit. Domaćini su im bili učenici Osnovne škole Vižmarje Brod iz Ljubljane. Tema mobilnosti bio je zeleni zid, jedan od projektnih rezultata, na kojemu su učenici radili prije same mobilnosti. Učenici koji su sudjelovali u mobilnosti su Lara Radanović, Iva Perčin, Filip Felja i Ivor Matovinović. U pratnji su išle njihova razrednica Jelena Andrić i projektna koordinatorica Tanja Đurić. Na mobilnost su išli vlakom. Na temelju motivacijskoga pisma i aktivnosti na projektnim zadacima, učenici su izabrani za sudjelovanje u međunarodnoj razmjeni učenika.

Prije mobilnosti, učenici su sudjelovali u radionicama o mikrobitovima, e-knjizi i zelenome zidu u školi te su pomogli izraditi zeleni zid u svojoj školi. Zeleni zid čine palete u koje su zasađene biljke, a biljke su navodnjavane mikrobitovima koje su učenici prije toga isprogramirali. Izradom zelenoga zida koji krasi glavni hodnik škole ostvareni su projektni ciljevi uporaba inovativnih tehnologija u učenju i poučavanju te je podignuta svijest učenika o brizi za prirodu i okoliš. Na mobilnosti su učenici predstavili svoju školu i projektne aktivnosti koje su odradili te su svoja iskustva podijelili s učenicima iz Ljubljane i učenicima iz Osnovne škole Đuro Pilar iz Slavonskoga Broda, koji su također projektni partneri. Za vrijeme mobilnosti učenici su bili smješteni u obiteljima učenika Osnovne škole Vižmarje Brod te su pobliže mogli upoznati slovensku kulturu i način života.

Prvi dan mobilnosti bio je predviđen za predstavljanje učenika i škola te dosadašnjih projektnih rezultata po školama te obilazak Ljubljane. Gosti su osmislili bogat program dobrodošlice za upoznavanje. Tako su učenici mogli čuti kako zvuči slovenski školski bend  te su skupa odigrali escape room. Učenici su uspješno predstavili školu i što su do sada odradili u sklopu projekta.

Drugi dan mobilnosti učenici su imali edukativnu radionicu o izradi i uređenju školskoga vrta i poučne staze, koju su održali predstavnici udruge PAZ!PARK. Poučna staza je drugi projektni rezultat čija izrada tek slijedi, a na mobilnosti su se učenici dodatno educirali o tome kako ju izraditi. Zatim je uslijedio obilazak  zelenoga terasastoga vrta u Gimnaziji Jožeta Plečnika, u kojemu su korištene palete za sadnju biljaka. Tamo su učenici vidjeli kako se može izraditi poučni vrt od recikliranoga materijala. Nakon toga je uslijedio odlazak na Bled, gdje su učenici također mogli vidjeti primjere poučnih staza.

Treći dan mobilnosti učenici i učitelji imali su predavanje o biljkama na zelenome zidu i poučnoj stazi te kako ih održavati i zalijevati pomoću mikrobitova. Učenici su izradili program za zalijevanje biljaka te ga isprobali na biljkama. Također su smišljali dodatne mogućnosti kako se biljka može zaliti pomoću mikrobita. Zadnja projektna aktivnost bila je izrada uvodnih stranica e-knjige, koja je također jedan od projektnih rezultata. Učenici su u programu Canva napisali i uredili tekst o projektu i mobilnosti u Ljubljanu. U e-knjizi će učenici pratiti svoje projektne aktivnosti te će knjiga obuhvatiti sve aktivnosti na projektu.

Mobilnost je završila proljetnim koncertom u školi i svečanom dodjelom certifikata. Učenici su preostalo vrijeme u Ljubljani iskoristili za šetnju Ljubljanom i razgled grada. Kući su se vratili 11. travnja 2019. vlakom. Učenici i učiteljice u Zagreb su se vratili bogatiji za još jedno međunarodno iskustvo, a daljnji radovi na projektu tek slijede. Sljedeća mobilnost učenika bit će u Zagrebu u rujnu 2019., a naši će učenici i škola biti ovaj put domaćini.